Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stalo se v roce 2011

 

2011

 

Vánoční koncerty PS Záboj - 2011

     Jako již každoročně připravil v adventním čase Pěvecký sbor Záboj Pelhřimov vánoční koncerty, které v tento sváteční čas přispěly ke krásné atmosféře nadcházejících Vánoc a snad i pohladily hudební duší všechny své příznivce.

    Hned v pátek 9.12. se konal koncert v Horní Cerekvi a pak již následovalo 5 koncertůPelhřimově, tradičně konané v krásném prostředí  kostela sv. Víta, a to ve středu 14.12. v 19.30, v sobotu 17.12. a na Zlatou neděli 18.12. - vždy v 16.00 a 19.30 hodin.  

  Zazněly zde vánoční koledy v různých úpravách a tradiční česká mše vánoční J.J.Ryby „Hej mistře“.

Na účinkování se podílely PS Záboj, DPS Zábojáček, DPS  Podkolenky ze ZUŠ a Komorní orchestr ZUŠ.

Dle zaplněného kostela  v dolním i horním prostoru v každý den se opět potvrdilo , že zájem o tyto vánoční koncerty jsou neutuchající a my „zábojáci“ z toho máme opravdu velikou radost a snažíme se vyhovět všem příznivcům, aby mohli navštívit tyto koncerty. Bohužel kostel sv. Víta má jako každý prostor omezené možnosti z bezpečnostních důvodů a tak se těm, co se letos nedostali omlouváme a těšíme se na jejich návštěvu příští rok.

     V úterý 20.12. se konal vánoční koncert v Dušejově, který svou neopakovatelnou atmosférou tamějšího kostela, zaplněného do posledního místečka mile a krásně zakončil letošní vystoupení všech zúčastněních účinkujících zpěváků a hudebníků.

Jako poděkování za všechny nezapomeneme na velkolepé pohoštění a kuchařské umění místních lidiček a doufáme , že i my jsme jim připravili krásný hudební zážitek.

      Přejeme všem našim příznivcům a všem lidem dobré vůle hodně zdraví, štěstí a hodně krásných zážitků s námi při dalších koncertech v příštím roce 2012, kdy PS Záboj oslaví 150 let  svého vzniku,  ale také v letech dalších  a děkujeme za vaši přízeň.

 

  

„Zpěvem k srdci - srdcem k vlasti“

/havr/

 

 -------------------------------------------------------------------------

.

15.-16.10. Záboj uskutečnil zájezd do jihomravského města Znojmo, kde si prohlédl mnoho památek tohoto královského města a zazpíval v klášteře sv. Hyppolyta ve Zmojmě - Hradišti. Celý den se nám věnoval pan Ladislav Dvořák, kterému tímto děkujeme.

 

-------------------------------------------------------------------------

 

8. října se mužský pěvecky sbor Záboj zůčastnil 11. ročníku Mezinárodního sborového festivalu hudebního romantismu ve Vlachově Březí. Mužský sbor zazpíval nejdříve před porotou, potom na koncertu v Husinci a večer na slavnostním koncertu všech zúčastněných sborů s orchestrem (Pošumavská komorní filharmonie). Sál byl zcela zaplněn posluchači, kteří si vyslechli "Českou píseň" (1.-3. část) od Bedřicha Smetany, svatební sbor "Květiny bílé po cestě" od Antonína Dvořáka, Missa brevis in C - 2 části - Kyrie a Gloria od CH.Gounoda a na závěr od G. Verdiho: Sbor otroků z opery Nabuco.

 

-------------------------------------------------------------------------

 

 

   Ve čtvrtek 6. října 2011 přivítal PS Záboj Pelhřimov své přátele ze smíšeného pěveckého sboru Smetana z Jindřichova Hradce, kteří přijali pozvání a zúčastnili se společného koncertu v  kostele sv.Víta.

V tento krásný podzimní čas se prostory kostela rozezněly skladbami různého žánru jak v podání mužského sboru Záboj (sbormistr Petr Žák), smíšeného sboru Záboj (sbormistr Vlasta Veselá), tak i smíšeného sboru Smetana Jindřichův Hradec (sbormistr Věra Kadičová a Štěpán Štrupl). Milým zpestřením bylo smyčcové kvarteto, doprovázející některé skladby jindřichohradeckých.

Nejen však díky vystupujícím, ale také díky všem divákům se koncert vydařil a že se líbil bylo zjevné dle mohutného potlesku.

Po koncertu připravili pelhřimovští  pro své přátele z Jindřichova Hradce malé pohoštění a tak byl i čas předat si navzájem své pěvecké a hudební zkušenosti, ale i si popovídat o všedních záležitostech.

Děkujeme všem zúčastněným a těšíme se zase někdy příště.

/havr/

 

-------------------------------------------------------------------------

 

    V pátek 30. září 2011 zavítal PS Záboj Pelhřimov do Písku, kde se zúčastnil společného koncertu s PS Sonitus Písek.

   Zde, v koncertní síni Nejsvětější Trojice, se v 19.00 hodin rozezněly písně duchovní, světské, lidové i spirituály.

   V úvodu vystoupil písecký pěvecký sbor Sonitus se sbormistrem Václavem Krausem, následoval mužský sbor Záboj Pelhřimov pod vedením sbormistra Petra Žáka a na závěr  smíšený sbor Záboj Pelhřimov se sbormistryní Vlastou Veselou.

   Zazněly skladby např. od A.L.Webera, Z. Lukáše, W.A.Mozarta, A.Dvořáka, F. Biebela, L. Janáčka, J. Arcadelta, B. Martinů, arr. J. Dostalíka, arr. D.Vančury aj.

   Na úplný závěr si členové obou pěveckých sborů zazpívali lidovou píseň Rozmarýnku a jako překvapení nejen pro hosty, ale také pro samotné zpěváky za klavírního doprovodu sbormistra Václava Krause moravskou píseň V Hodoníně za vojáčka. 

   Koncert se vydařil a  sbory předvedly velmi dobré výkony. Krásnou atmosféru koncertní síně umocnilo publikum svým srdečným potleskem a fakt, že hudba spojuje všechny lidi dobré vůle bez hranic a radost ze zpívání se nesla celým prostorem koncertní síně.

   Podzimní slunečný  den se naplnil a po dobré večeři jsme se s našimi milými přáteli z Písku rozloučili - jak jinak než písničkou..

 S poděkováním a přislíbením dalších setkání se  PS Záboj  Pelhřimov vydal na cestu domů.

/havr/

 

-------------------------------------------------------------------------

 

Na pozvání předsedy Senátu České republiky Milana Štěcha koncertoval Záboj ve čtvrtek 30.června v Salla Terreně ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Po prohlídce Vadštejnsého paláce a zahrady nás osobně p.Štěch přivítal a představil publiku. Pak již následoval koncert, v kterém zazněly klasická díla, spirituály i lidové písně a oba sbory (mužský i smíšený) byly na konci odměněny bouřlivým potleskem.

 

-------------------------------------------------------------------------

V sobotu 28. května 2011 se PS Záboj Pelhřimov zúčastnil prvního ročníku festivalu „Dostalikovo sborové jaro 2011“ ve Velké Lhotě u Dačic.

Vystoupilo zde celkem osm pěveckých sborů - Rosa aurea, dětský sbor ZUŠ V. Nováka z Jindřichova Hradce, Primavera, dětský sbor ZUŠ J. Kvapila z Brna, Radiměřský komorní sbor Rakos, ženský pěvecký sbor Mladost z Brna, smíšený sbor Lumír z Brna, komorní sbor Festivia Chorus z Velké Lhoty a náš smíšený a mužský sbor Záboj z Pelhřimova.

Ve velmi přátelské atmosféře v prostorách s krásnou akustikou horního kostela v Evangelickém tolerančním areálu se nesly duchovní i světské písně. Na závěr všechny sbory, což čítalo přibližně 200 zpěváků,  zazpívaly společně tři Dostalíkovy úpravy lidových písní.

S poděkováním a přáním, mnoha úspěchů při uskutečňování dalších ročníků tohoto festivalu manželům Jitce a Josefu Čudlým, jsme se rozloučili a s krásným zážitkem jsme se vraceli domů s příslibem opětovných společných hudebních setkání.

 

-------------------------------------------------------------------------

Ve dnech  5. - 8. května 2011 přivítal pěvecký sbor ZÁBOJ vzácné a milé hosty  z pěveckého sboru KREA MUSICA ze spřáteleného města Waddinxveenu z Holandska.

Již tradičně  se konal i společný koncert, kde vystoupily jako předskokani děti předškolního věku ze zájmového kroužku ZPÍVÁNKY z Domu dětí a mládeže v Pelhřimove, dále pak mužský a smíšený pěvecký sbor ZÁBOJ a závěrečnou třešničkou na dortu byli milí hosté z pěveckého sboru KREA MUSICA z Holandska, kteří se představili krásnými muzikálovými melodiemi.

Jarní koncert tak splnil své očekávání a opět spojil řečí hudby všechny účastníky – jak z řad pěvců, tak i z řad návštěvníků, kteří zaplnili až po klenbu velkolepé prostory kostelu sv. Víta v Pelhřimově.

O hosty bylo postaráno samozřejmě i po stránce kulturního vyžití a tak milé přátele z Holandska příjemně potěšila návštěva pelhřimovského pivovaru i s ochutnávkou, výlet do  města Český Krumlov s návštěvou zámku, přilehlých zahrad s otočnými divadlem a také  závěrečná společná večeře s hudbou, písněmi i tancem.

Již teď se všichni těšíme na příští setkání, ať již v holandském Waddinxveenu, či českém Pelhřimově.

 

-------------------------------------------------------------------------

 

V pátek 11.2.2011 se u Hánů konala členská schůze našeho sboru. Byly připomenuty události loňského roku a dále jsme byli seznámeni s akcemi, které se plánují do budoucna. Mimo jiné zde také oslavil  70. narozeniny náš milý bratr Pepa Novák. Ještě jednou gratuluji.

Připojuji pár fotek:

Fotky z členské schůze

-------------------------------------------------------------------------